Poprzedni stypendyści

Dorota – 20 lat
Społecznik pełną gębą

Dorota jest uczennicą szkoły policealnej. Na co dzień interesuje się reklamą i pracą społeczną. Projekt Stypendystki ma na celu stworzenie w otoczeniu rodzinnym warunków do rozwoju zawodowego. W ramach projektu Stypendystka zrealizowała, przy wsparciu Mentora, analizę potrzeb najbliższego środowiska społecznego, swoich kompetencji oraz zbudowała i wdrożyła pomysł na jego rozwój. Marzeniem Doroty jest osiągnięcie niezależności życiowej – przez duże N i kariera w branży reklamowej.

Mateusz – 20 lat
Sportowy informatyk

Uczeń technikum z osiągnięciami w zakresie informatyki (m.in. II miejsce w konkursie programistycznym w języku PHP na platformie testowej). Miłośnik sportu. Stypendysta w ramach projektu projektuje aplikację pomiarową, wspierających realizację imprez sportowych. Mentor służy Mateuszowi wsparciem w pozyskaniu sojuszników. Marzeniem Mateusza jest kariera w IT i praca przy ważnych projektach w najlepszych firmach informatycznych.

Maria – 14 lat
Elegancka pływaczka

Uczennica szkoły podstawowej ze świetnymi wynikami w nauce (średnia ocen 5,9). Laureatka olimpiad przedmiotowych. Utalentowana pływaczka i miłośniczka mody. W ramach projektu Stypendystka przygotowywała się do Ogólnopolskich Mistrzostw Młodzików w pływaniu oraz budowała swoje portfolio projektantki mody sportowej. Mentor wspiera Marię w przygotowaniach sportowych w obszarze psychologii sportu oraz poszukiwaniu inspiracji do pracy twórczej. Marzeniem Marii jest udział w projektowaniu strojów dla polskich zawodników występujących na igrzyskach olimpijskich.

Dominika – 11 lat
Gimnastyczka z przyszłością

Uczennica szkoły sportowej z sukcesami w gimnastyce sportowej (m.in. srebrny i brązowy medal w szkolnych zawodach). Celem projektu Stypendystki było określenie warunków, jakie musi spełnić sportowiec, aby dać sobie radę w sporcie zawodowym. Dominika przygotowywała się również do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2014. Mentor wspiera Dominikę w pozyskiwaniu sojuszników do realizacji celów oraz skutecznego wprowadzania ich w życie. Marzeniem Dominiki jest zawodowa kariera gimnastyczna.

Marcin – 19 lat
Budowniczy prądnicy

Uczeń technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych. Pasjonat techniki - uczestnik i laureat wielu konkursów związanych z elektrotechniką, elektroniką, elektroenergetyką i energetyką. W ramach projektu Stypendysta postawił sobie za cel zdobycie praktycznego doświadczenia technicznego poprzez budowę prądnicy od podstaw. Mentor wspiera Marcina w pozyskaniu sojuszników do realizacji projektu (Politechnika Gdańska) i rozwoju kompetencji skutecznego planowania. Marzeniem Marcina jest praca zawodowa przy ciekawych projektach w branży elektronicznej.

Piotr – 18 lat
Maturzysta olimpijczyk

Maturzysta w średniej szkole sportowej oraz utalentowany zawodnik gimnastyki sportowej – zdobywca 10 medali w zawodach gimnastycznych. W ramach projektu Stypendysta rozwijał swoje kompetencje naukowe, mając na celu osiągnięcie dobrych wyników na egzaminie maturalnym i kwalifikację na wyższe studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Piotr wspólnie z Mentorem budował swój system skutecznej nauki. Marzeniem Piotra jest praca w najlepszych zespołach sportowych.

Nikodem – 14 lat
Iberysta z pasją

Uczeń gimnazjum z zacięciem do matematyki i języków obcych. Zaangażowany w pracę społeczną w wolontariacie i harcerstwie. W ramach projektu Stypendysta postawił sobie za cel nauczenie się języka hiszpańskiego oraz zapoznanie z kulturą krajów hiszpańskojęzycznych. Zdobyta wiedza i umiejętności były podstawą dla upowszechnienia hiszpańskiej pasji wśród młodzieży. Mentor wspiera Nikodema w poznawaniu nowej kultury, ludzi i miejsc, które pomogą w realizacji projektu. Marzeniem Nikodem są podróże i poznawanie nowych kultur.

Inka – 15 lat
Kreatywna artystka

Uczennica gimnazjum i utalentowana plastyczka. Uczestniczka warsztatów artystycznych, wystawiająca swoje prace na wystawach i wernisażach. W ramach projektu Stypendystka przygotowywała się do zawodu grafika. Inka postawiła sobie za cel nabycie umiejętności w używaniu konkretnych technik i narzędzi graficznych, a w rezultacie przygotowanie portfolio swoich prac, jako podstawę dla dalszej pracy artystycznej. Mentor wspiera Stypendystkę w poszukiwaniu inspiracji i przekuwaniu pomysłów na konkretne prace. Marzeniem Inki jest poszukiwanie nowych środków wyrazu artystycznego i uznanie w świecie sztuki.

Karol – 9 lat
Miłośnik komunikacji miejskiej

Uczeń szkoły podstawowej. Utalentowany śpiewak i matematyk z ogromną pasją do komunikacji miejskiej. W ramach projektu Stypendysta zapoznaje się z technikami programowania i buduje autorską stronę internetową poświęconą komunikacji miejskiej w Trójmieście. Mentor wspiera Karola w poszukiwaniu profesjonalnego wsparcia informatycznego oraz skutecznego planowania pracy. Marzeniem Karola jest zgłębianie tajemnic technologii komunikacyjnej.

Hania – 15 lat
Ambitna wokalistka

Gimnazjalistka z zacięciem do pracy społecznej i talentem muzycznym. Hania ma za sobą liczne występy wokalne. W ramach projektu Stypendystka rozwija swoje kompetencje artystyczne i buduje repertuar muzyczny. Nadrzędnym celem jest nauka w szkole muzycznej oraz przygotowanie własnej płyty. Mentor wspiera Hanię w poszukiwaniu wsparcia w rozwoju talentu oraz możliwości do prezentacji swoich dokonań przed publicznością. Marzeniem Hani jest profesjonalna kariera w branży muzycznej.

Kuba – 11 lat
Piłkarz i czytelnik

Uczeń szkoły podstawowej, miłośnik książek i laureat konkursów czytelniczych. Z pasją i talentem piłkarskim – uczęszcza na treningi w szkółce Lechii Gdańsk. W ramach projektu Stypendysta wypracowuje system motywacji, planowania i rozwoju umiejętności piłkarskich. Profesjonalnym wsparciem służy mu Mentor. Marzeniem Kuby jest zawodowa kariera piłkarska na pozycji bramkarza.

Adrian – 17 lat
Wysmakowany kucharz

Uczeń szkoły średniej. Miłośnik dobrej kuchni i – rozwijający swój talent kulinarny – uczestnik warsztatów kulinarnych na poziomie zaawansowanym. W ramach projektu stypendysta przy wsparciu Mentora pracuje nad budową indywidualnej ścieżki zawodowej, która będzie podstawą dla kariery w branży gastronomicznej. Marzeniem Adriana jest stanowisko szefa kuchni w prestiżowej restauracji.

Nikola – 16 lat
Utalentowana sportsmenka

Uczennica gimnazjum, miłośniczka literatury i zawodniczka Taekwon-do z siłą w nogach. W ramach projektu Stypendystka postawiła sobie za cel upowszechnienie sztuk walki wśród dzieci i młodzieży w ramach cyklu prezentacji. Równolegle przy wsparciu Mentora Nikola pracuje nad indywidualnym systemem zarządzania czasem i podnosi swoje kompetencje szkolne. Marzeniem Nikoli są studia prawnicze na Harvardzie.

Daria – 24 lata
Uzdolniony społecznik

Studentka ekonomii ze świetnymi wynikami w nauce. Uzdolniona matematyczka o niezwykłej smykałce do zarządzania zespołem i zacięciem do pracy społecznej. W ramach projektu Stypendystka, przy wsparciu Mentora, zbudowała i zarządza zespołem wolontaryjnym wspierającym mieszkańców Domów dla Dzieci. Projekt wspiera młode osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, rozwija umiejętności wolontariuszy i wyposaża Stypendystkę w unikalne doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Marzeniem Darii jest rozwój kompetencji menedżerskich i praca przy projektach mających wpływ na światową ekonomię.

Grzegorz – 19 lat
Projektant mody z duszą

Uczeń krawieckiej szkoły zawodowej, uczestnik konkursów krawieckich i absolwent stażu w prestiżowym zakładzie krawieckim w Gdańsku. W ramach projektu Stypendysta postawił sobie za cel pobudzenie kreatywności i wydobycie mocnych stron w młodych osobach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, przez organizację warsztatów szycia. Marzeniem Grzegorza jest profesjonalna kariera projektanta i stylisty mody.

Inka Sawicka
Utalentowana plastyczka 

Rok 2015 był dla mnie przełomowy. Przede wszystkim rozpoczęłam naukę w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie. Pomagała mi w wyborze szkoły moja Mentorka, Ania Szczepkowska, która wspierała mnie w wyborze szkoły artystycznej rozumiejąc 
jednocześnie moje wahania. Do liceum dostałam się z bardzo wysoką lokatą, jako trzecia na liście. Dzięki Programowi Mentor prowadziłam przez rok bloga, na którym publikowałam swoje prace, mogąc podzielić swoją pasją z większą ilością osób. Wiem teraz, że to, co tworzę,ludziom się podoba”.

Dzhakhar Aliev
Sportowiec i społecznik z pasją 

"Nazywam się Dzhakhar Aliew. Urodziłem się i dorastałem w Czeczenii. Z przyczyn ode mnie niezależnych musiałem wraz z rodziną opuścić moją ojczyznę. Tak znalazłem się w Polsce. 
Trenuję MMA. Kocham to, co robię i chcę być coraz lepszy. Mam nadzieję, że dzięki Twojej pomocy, gdy będziesz miał możliwość przeczytać o mnie po raz kolejny, będę już na tyle dobrym sportowcem, że moje imię i nazwisko, nie sprawi Ci już problemów."

Nikodem Zieliński 
Sportowiec i poliglota 

"Jestem młodym ambitnym poliglotą zakręconym na punkcie języka hiszpańskiego i kultury krajów Półwyspu Iberyjskiego. Poza tym, wolontariuszem, harcerzem i sportowcem – reprezentantem szkoły i Miasta Gdańsk w dyscyplinie „Smocze Łodzie”. Zdobyłem mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie. Moim marzeniem jest zostać mistrzem języka hiszpańskiego.
Za mną już kilka ważnych osiągnieć – udział w konkursach, wolontariat językowy w świetlicy socjalnej, chcę nadal rozwijać mój talent i kompetencje. Chcę opanować język hiszpański na takim poziomie, aby móc pracować zawodowo, ucząc go innych.Mój projekt dał możliwość udziału w lekcjach hiszpańskiego osobom, które bez mojej inicjatywy nie mogłyby sobie na takie lekcje pozwolić."

Paweł Lamparski
Ambitny sportowiec 

"Projekt mentor nie poszedł tak, jak chcieliśmy, z powodów wielu przeciwności, które pojawiały się zawsze gdy dokładalismy sił.
Nauczyl mnie, by nie poddawać się i brać z przeciwności jako napęd do dalszych działań."

Julia Pawłowicz 
Błyskotliwa piosenkarka 

"Od zawsze marzyłam, aby śpiewać!
Głos mam jak słowik, dlatego wszyscy wspierają moją pasję. Swoją przygodę ze śpiewem zaczęłam w szkole podstawowej, biorę udział w różnych konkursach i przedstawieniach muzycznych. Jednym z moich największych osiągnięć jest występ w gdańskiej Filharmonii. Jestem bardzo odważna, dlatego gdy tylko nadarzy mi się okazja, biorę udział w różnych przedsięwzięciach związanych ze śpiewem."

Agata Olejnik
Inspirująca ekolożka 

Prowadzi bloga o tematyce wegańsko-ekologicznej i inspiruje tym tematem innych.
Pisze o weganizmie i ekologii.
Informuje, co można  ugotować z samych warzyw,  publikuje przepisy i recenzje wegańskich produktów (np. serów), teksty o tym, dlaczego lepiej kupować warzywa od przysłowiowego chłopa, ale też  dlaczego nie chce kupować od niego jajek i mleka. O sadzeniu kartofli na balkonie i o naszym wpływie na zmiany klimatyczne. Zmienia świat.


 

Mentorzy

Magdalena Bartniczak

Katarzyna Bednarczuk

Magdalena Bellwon

Michalina Biedrzycka

Paweł Czynszak

Magdalena Elmanowska

Ewa Fandrejewska

Marcin Kozic

Agata Kozłowska

Katarzyna Kozubek

Anna Pieniak

Angelika Sawicka

Sabina Szuta

Justyna Trela

Grażyna Wiśniewska

Joanna Sławińska

Agnieszka Trawczyńska

Anna Szczepkowska

Paulina Patyk

Monika Hinz


Lidia Zawodnik

Anna Zdunkiewicz

Operator

Partnerzy

Uniwersytet Gdański Gdańska Fundacja Oświatowa Miasto Gdańsk Studio 102 SNG

Sponsorzy

edf

Patroni Medialni